V roce 1988 Fred Veltman, Ph.D., dokončil své osmileté studium, kdy zkoumal, jak Ellen Whiteová používala literaturu při psaní knihy Touha věků. Říjnové a prosincové vydání magazínu Ministry (magazín pro adventistické kazatele a teology) otiskl dvoudílný článek, napsaný samotným Veltmanem, který shrnul obsah celé zprávy známé pod názvem „Projekt Touha věků.“ Tento článek koloval mezi kritiky, kteří zdůraznili určité Veltmanovy výroky, které, jak se zdálo, by mohly podpořit jejich kauzu. Nicméně ve světle celého článku mohou Veltmanova slova Ellen Whiteové jen stěží uškodit. Internetové stránky Ellen-White.com chtějí získat povolení od magazínů, předtím než nahrají jakékoliv články chráněné autorským právem, atd. Buď nahrajeme celý článek zde nebo budeme informovat návštěvníky, kde mohou dostat jeho kopii. Kritici Ellen Whiteové je dokonce budou moci volně sdílet s druhými, pokud budou chtít. V několika následujících dnech se podíváme na některé Veltmanovy výroky a prozkoumáme je v souvislostech.
Robertovi Olsonovi z Ellen White Estate byl položen dotaz, co si myslí o Veltmanově studii. Odpověděl takto:
„Jsem úplně spokojený s jeho studií. Nikdo by neodvedl lepší práci—nikdo. Provedl ji jako nestranná osoba, nikoliv jako žalobce.“ (Ministry, prosinec 1990, str. 16)
Když byl Veltman dotázán, zda si myslí, že se Ellen Whiteová provinila plagiátorstvím, jeho odpověď po osmi letech studia zněla:
„Jak jsem ve své zprávě zdůraznil, pátrání se nezabývalo tématem plagiátorství. Jelikož toto téma zde nemůžeme vyřešit, ani si nepřeji jeho důležitost minimalizovat. Můj osobní názor je, že se ničím takovým neprovinila.“ (Ministry, prosinec 1990, str. 14)
Veltmanovy závěry:
„Ačkoli nemám odpověď na všechny otázky, ohledně spisů Ellen Whiteové, má víra v její inspiraci nijak vážně neutrpěla.“ (Ministry, prosinec 1990, str. 15)
„Ve skutečnosti, v důsledku čtení mnoha jejích spisů ať už psaných rukou nebo tištěných, vzrostla má úcta a uznání Ellen Whiteové a její služby.“ (Tamtéž)
„Vidím pádné důvody považovat ji za prorocký hlas devatenáctého století v její službě pro církev adventistů a zároveň i pro širokou společnost. Její hlas mimo toto křesťanské společenství v minulosti, zasluhuje i dnes, abychom mu naslouchali, protože nám dává nadčasová poselství, která hovoří o realitě našeho světa na konci dvacátého století.“ (Tamtéž)
Zkontrolujte si a prověřte Veltmanovy nejčastěji citované výroky. Postupně se budeme dívat na další aspekty nařčení z plagiátorství a budeme je přidávat na tyto stránky s tím, jak bude pokračovat výzkum. Více k otázce plagiátorství ohledně knihy Touha věků, naleznete ZDE (jiná webová stránka).
Doufáme, že poskytnuté informace byly užitečné. Když bude upřímným duším umožněno nahlédnout na celý rozsah důkazů, budou mít lepší příležitost, aby si s modlitbou uspořádaly své myšlenky o tomto tématu. Kéž nám všem Pán i nadále žehná v postupu našeho studia.
Zdroj: Ellen-White.com